"Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży" - Greg Baker


Wybierasz się na wyprawę motocyklową, ale obawiasz się, że jak coś ci się popsuje, to będziesz bezradny? Sprawdź, co warto wiedzieć i umieć przed wyruszeniem w trasę. 


Wybierasz się na wyprawę motocyklową, ale obawiasz się, że jak coś ci się popsuje, to będziesz bezradny? Sprawdź, co warto wiedzieć i umieć przed wyruszeniem w trasę. Jakie narzędzia spakować i jak ich użyć. Poznaj swój motocykl wykonując samodzielnie podstawowe czynności serwisowe.

Książka “Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży” to trzecia część cyklu zapoczątkowanego przez Roberta Wicksa. Tym razem Wicks zaprosił do współpracy Grega Bakera - doświadczonego podróżnika, mechanika motocyklowego, dla którego wiedza o tym, jak naprawić motocykl jest niezbędnym aspektem wyprawy.

Praktyczne porady o wydajnym wykorzystaniu przestrzeni z zachowaniem norm bezpieczeństwa, pomagają w zagospodarowaniu pod warsztat nawet niewielkiego pomieszczenia. Po zaaranżowaniu sobie miejsca do pracy pora na przyswojenie dawki podstawowej wiedzy na temat oleju (to jak - mineralny czy syntetyczny?), paliwa, silnika i układu chłodzenia, kół, opon i hamulców, napędu, elektryki i akumulatora.

Kup książkę za 34,30 zł zamiast 49,00 zł

“Dbanie o motocykl to nie czarna magia. Konkretne procedury mogą się nieco różnić w różnych modelach, ale podstawy są bardzo podobne”. Z książką “Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży” krok po kroku możesz wykonać podstawowe czynności serwisowe. Jako modele posłużyły motocykle:

 • BMW: R1200GS, F800GS/F650GS (Twin), F650GS/G650GS;
 • KTM: LC4 640 Adventure, LC8 950/990 Adventure;
 • Honda XRV750 Africa Twin;
 • Yamaha XT660Z Tenere.

Baker pokazuje też, jak serwisować i zmieniać łańcuch, jak dbać o układ chłodzenia, czyścić zacisk hamulcowy, odpowietrzać hamulce, wymieniać rozmaite przewody czy łożyska kół.

W kolejnej części omówione zostały wszystkie czynności, które powinieneś wykonać przed wyruszeniem w trasę - sam zdecyduj, co ci się przyda. Sprawdż:

 • jak możesz wyregulować zawieszenie,
 • czy potrzebujesz amortyzatora skrętu,
 • co zrobić, by koła bez trudu znosiły duże obciążenia,
 • jak dobrać opony,
 • jak obchodzić się z dętkami,
 • co zrobić, by utrzymać układ hamulcowy w dobrej kondycji,
 • jak przygotowć silnik,
 • do jakiego źródła energii podłączyć GPS, interkom, czy dodatkowe lampy,
 • jak zainstalować ładowarkę mikroprocesorową sprawdzającą stan akumulatora,
 • jak ograniczać uszkodzenia,

Autor robi też przegląd poszczególnych akcesoriów, które mogą ci się przydać: duża szyba, olejarka czy halogeny. Dostajesz przepis na to, jak wybrać narzędzia do zabrania na wyprawę oraz przykładową listę tego, co może ci się przydać.

Dopasuj motocykl do swoich potrzeb wzbogacając go o akcesoria, które przydadzą ci się w trasie. Po lekturze tej książki będziesz wiedział, czy potrzebna są ci osłony miski olejowej, reflektora, chłodnicy, gmole, handbary, tylny błotnik, szeroka podstawka pod stopkę boczną, olejarka, filtr paliwa, deflektor, dodatkowe bezpieczniki, odłączany punkt zasilania, mocniejszy klakson, GPS, interkom, dodatkowe gniazdo zasilania, dodatkowe światła. Greg Baker opisał, też jak zainstalować każdy z dodatkowych elementów wyposażenia.

W ostatnim rozdziale zostały opisane najczęstsze problemy i naprawy, które mogą spotkać cię w trasie - naprawa usterek po wywrotce, problemy z elektryką, z zapłonem, z przegrzaniem, zdejmowanie kół i łatanie dziur, uszkodzenia łożysk, klocków hamulcowych, łańcucha, oraz kilka sposobów na to, jak podnieść motocykl, gdy nie mamy pod ręką podnośnika.


KUP TERAZPatroni medialni:
Patroni medialni:

Autorzy:

Greg Baker
Greg Baker

Doświadczony motocyklista. Podczas podróży motocyklowych zwiedził cały świat. Jeździł w każdych warunkach, po każdym rodzaju nawierzchni. Jest posiadaczem 35 motocykli różnej maści.